Vývoj cen bytů v posledním desetiletí
Realitní trh se mění vždy s ohledem na společenské i ekonomické podmínky v dané lokalitě. Ceny nemovitostí obvykle rostou vlivem vyšší poptávky a také omezené nabídky. Vliv na cenu mají také preference obyvatel, které se v čase mění. Víte, jak se vyvíjely ceny bytů v posledních deseti letech? Jaký je rozdíl mezi městy a menšími obcemi? A jak si stojí který region?
Zřejmě nikomu neuniklo, že v posledních letech ceny nemovitostí prudce vzrostly. Důvody jsou jasné. Inflace v posledních letech roste, do toho přišla pandemie Covidu a také se dost změnila dostupnost hypoték. Vliv na vývoj cen mají také změny ve společnosti. Populace stárne a roste poptávka po energeticky efektivním bydlení.
Vývoj od roku 2015
Od roku 2015 zažívá realitní trh v České republice zřetelný růst průměrných cen za metr čtvereční bytů. Na počátku sledovaného období, tedy v lednu 2015, byla průměrná cena za metr čtvereční na částce 26 990 Kč. V prosinci minulého roku hodnota dosahova už 82 776 Kč. To znamená, že průměrná cena za metr čtvereční vzrostla za deset let o více než dvě stě procent. Pojďme se nyní na uplynulých deset let podívat trochu podrobněji po kratších časových úsecích.
Dostupné hypotéky a růst ekonomiky
Na počátku sledovaného období, tedy zhruba od roku 2015 do roku 2018 zažívala Česká republika ekonomický boom. Mzdy zaměstnanců rostly a lidé začali do nemovitostí více investovat. To pochopitelně zvýšilo poptávku na trhu. Úrokové sazby hypoték byly přitom nízké. Byly tedy dostupné pro mnoho zájemců. Důsledkem byl růst cen. Jenže v tu dobu také vláda přišla s podpůrnými programy pro mladé.
Pandemie a změny v preferencích lidí
Covid měl velký vliv na život nás všech. Změnil naše myšlení v mnoha směrech a dopad to pochopitelně mělo i na poli nemovitostí. Mnozí kupující totiž v tomto období přehodnotili své priority. Pro mnohé začala být velmi důležitá kvalita bydlení. Vzhledem k tomu, že lidé byli nuceni trávit více času doma, měli zájem o větší byty a také zahrádky nebo alespoň balkony. Mnozí začali pracovat z domova a tak byla poptávka po bydlení mimo města. To mělo pochopitelně vliv na ceny v regionech. Snížila se naopak nabídka nových developerských projektů, jelikože panovala nejrůznější omezení ve stavebnictví. To pochopitelně dále vyvolalo také tlak na ceny existujících nemovitostí.
Nová výstavba a inflace
Pocovidová doba s sebou také nese své. Objevila se opravdu rekordní inflace a ta zvýšila ceny stavebního materiálu, ale také náklady na provoz. Důsledkem bylo zpomalení nové výstavby a omezení nabídky na trhu. Developeři byli nuceni se přizpůsobit vyšším nákladům a řešit také energetickou náročnost budov. Vše se pochopitelně propsalo do ceny nemovitostí. Zároveň stále roste tlak na modernizace starších bytů.
Geopolitická situace posledních let také není zrovna jednoduchá a navíc žijeme v době nejistoty na energetických trzích. I to pochopitelně ovlivnilo vývoj na trhu nemovitostí. Lidé hledají spíše stabilní investiční příležitosti. A konečně. Hypotéky v posledních letech nejsou zdaleka dostupné pro všechny. Mnohé mladé rodiny mají potíže na hypotéku dosáhnout a tak jsou v podstatě nuceni zůstávat v nájmu. V současné době se však snižují úrokové sazby hypoték, tudíž budou pravděpodobně hypotéky opět dostupnější pro více zájemců.
Jak se poslední desetiletí projevilo v nabídce nemovitostí
Od počátku sledovaného období až do roku 2019 měla nabídka bytů klesající trend. Zatímco na počátku období bylo k dispozici téměř 65 tisíc inzerátů, do roku 2019 došlo k 30% poklesu. Vliv měla vysoká poptávka a malá nabídka novostaveb. Pokles byl patrnější ve velkých městech. Po roce 2020 se nabídka částečně stabilizovala. Tentokrát měla vliv pandemie. Pojďme však do současnosti. V roce 2024 bylo dostupných asi 37,5 tisíc inzerátů. Trh se tedy částečně stabilizuje.
Rozdíly jsou však patrné mezi jednotlivými kraji. Ve Středočeské kraji a okolí nabídky rostou, ale například na Ústecku nebo Karlovarsku se nabídka zvyšuje jen velmi pomalu. V těchto regionech je omezená výstavba a také nižší poptávka po bydlení.