Klesnou ceny bytů v roce 2023?
Ekonomické změny a úpravy pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů účinně otřásly realitním trhem, který již prochází určitou transformací. Rok 2022 přinesl některým zisky a uspokojení z investování, jiným nejistotu a nutnost vzdát se plánů na koupi bytu. Je vůbec možné, že v době ochlazení na trhu a následných nepříznivých prognóz ohledně nákladů na údržbu nemovitost, ceny bytů v roce 2023 klesnou? Co ovlivnilo situaci na realitním trhu v roce 2022?
Růst cen energetických zdrojů, problémy s dopravou a dostupností zboží i vysoká poptávka po výrobcích a službách po období pandemických restrikcí způsobily, že se narušila relativní stabilita světové ekonomiky. Dynamicky se vyvíjela i situace na českém trhu a změny, často zcela nečekané, narušily ekonomickou situaci v sektoru nemovitostí. Během několika měsíců se vlivem mnoha faktorů neomezená dynamika cen zpomalila. Úrokové sazby, náklady na hypoteční úvěry a údržbu nemovitostí i inflace, ochromily poptávku po bytech. Únorové vypuknutí války, výrazně vyšší ceny stavebních materiálů než v minulých letech a systematické zvyšování úrokových sazeb účinně bránily prodeji. Prodej bytů na primárním trhu se skutečně výrazně zpomalil. Případní kupci, pokud nebyli nuceni kupovat prostory pro vlastní bydlení, odkládali nebo měnili své nákupní plány z důvodu nepředvídatelného vývoje situace v ekonomice. Na druhou stranu kupující s prostředky uloženými na účtech či depozitech, urychlili rozhodnutí o koupi nemovitosti pro investiční účely, aby ochránili své úspory před ztrátou hodnoty. Rok 2022 přinesl turbulence na nájemním trhu a rekordní návratnost investice do bytu k pronájmu. V roce 2023 se pravděpodobně takových nárůstů nedočkáme. Současná míra návratnosti tohoto typu investic je však stále velmi povzbudivá, vezmeme-li v úvahu, že kromě generování příjmů se v čase zvyšuje hodnota téměř každé nemovitosti. V roce 2023 by se však na realitní trh měl vrátit optimismus.
Důležité je, že vysoké ceny bytů nejsou tím největším problémem. Hlavní bariérou je nemožnost financovat nákup úvěrem. Trh se nyní stabilizuje. Lidé, kteří jsou na novou realitu zvyklí, se v ní učí žít, a proto by se ve druhém čtvrtletí měly transakce s nemovitostmi pomalu vracet do předpandemického a předválečného normálu. Na jedné straně máme vysoké úrokové sazby, kvůli kterým jsou hypoteční úvěry drahé a obtížně dostupné, vysoká inflace zvyšuje náklady jak na bydlení, tak na výstavbu nových bytů či domů. Na druhou stranu se na trhu mohou objevit nemovitosti, jejichž prodej bude záchranou pro lidi, kteří nezvládají stále dražší úvěr, náklady na údržbu nemovitosti či dokončení její výstavby. Pro investory, kteří mají hotovost, může být mnoho příležitostí.